czwartek, 8 października 2009

Pamięć Herty Muller

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznano dzisiaj Hercie Muller.

"Myślę, że Komitet Noblowski, podkreślając bezpośredniość jej prozy, miał na myśli niezwykłą precyzję w operowaniu szczegółem. Poprzez detal Herta Müller stara się maksymalnie zbliżyć do rzeczywistości. Z poszarpanych, porwanych szczegółów układa świat - taki, jakim go postrzegamy. Zachwyca mnie, jak używa języka. Z jednej strony jest on przepiękny, niezwykle obrazowy, z drugiej - potrafi głęboko zranić. Dotyka do żywego, nie służy opisowi, dosłownie wywołuje emocje. Ale w jej pisarstwie zawarta jest także zimna, klarowna analiza."

/Katarzyna Leszczyńska/
***
Kiedy Paul pyta mnie o mojego pierwszego męża mówię:
- Wszystko zapomniałam, nic nie pamiętam.
Myślę, że mam więcej tajemnic przed Paulem niż on przede mną. Lilli powiedziała mi kiedyś, że tajemnice nie znikają, gdy się je opowie; to, co można opowiedzieć, stanowi tylko powłokę nie sedno. Może jedynie przy niej, jeżeli niczego nie przemilczam, jestem blisko sedna.

/Dziś wolałabym siebie nie spotkać/ 

Lubię takie pisanie - trudne i dosadne, nie oszczędzające ani czytelnika, ani samego siebie.
Zawsze też rozczula mnie tytuł "Sercątko".

5 komentarzy:

Margo pisze...

:)

Sercątko jest świetna!

Holden Caulfield pisze...

:) jestem z Tobą w tych zachwytach:)) serdeczności ślę!

AnSa pisze...

..słyszałam o Niej ale nie miałam przyjemności czytać.. zacytowany tekst jest interesujący i sądzę, że warto się skusić..:) tylko ciężko będzie 'wykrzesać' czas(napięty do granic wytrzymałości) pozdrawiam serdecznie..:)

Zeruya pisze...

Też nie czytałam. Kusicie z Holdenem skutecznie :)

Kadarka pisze...

Niekiedy wielkich poznaje się jak zauważył ich już ktoś inny. Nie wiem czy spodoba mi się taki rodzaj opisywania rzeczywistości, ale kusi poznać czy jestem za, czy przeciw ;).
Dzięki za informacje :))